مرجع تحقیقات طب سنتی و مکمل ( گوگل طب )
عناوین

اکسیژن فعال (ازن) فرایندی که زندگی را متحول میکند؟

هدف از این مطالعه، شناخت اکسیژن فعال(ازن) و بررسی امکان کاربرد ازن در اب و مواد غذایی میباشد.

به نام یکتا ی آفریننده

مقدمه:
به نام خداوندی که جان را آفرید و ما را به عنوان اشرف خلایق آن صاحب گردانید .در جهان امروز و با توجه به صنعتی شدن زندگی روزمره بشر و به دنبال رشد روز افزون نیازهای ذهنی و فطری انسانها در جهت پرورش سطح رفاه فردی و جمعی به سمت جامعه ای سالم و با نشاط نیازهای بشربه معقوله ای به نام سلامت افزایش یافته است . در دنیای اطلاعات و صنعت امروز و با افزایش روزافزون جمعیت بشر قدرتهای بزرگ جهان با حجم عظیمی از نیازهای اولیه و ثانویه ی جوامع رو به رو شدند. مانند : تغذیه ،سلامت ،آموزش ،مسکن و غیره…! تامین این میزان از نیازهای افراد جامعه به روش سنتی گذشته میسر نبود و به این منظور بود که معقوله ی تولید انبوه متولد شد .تولید انبوه مواد غذایی ، تولید انبوه نیازهای رفاهی ، و انواع دیگر خواسته های بشر ضربه ی عظیمی به بدنه سلامت روحی و جسمی جامعه زد. که این ضربه شامل از دست رفتن کیفیت گذشته نیاز ها شد و در نگاهی دیگر کمیت بر کیفیت غلبه کرد و تاثیر سوء گذاشت .
اما اکنون چه باید کرد ؟ استفاده نادرست از فراورده های نادرست ؟ اعتراض به تولید مواد غذایی نا سالم ؟
خداوند متعال همیشه و همه زمان و در همه جا درمان هر دردی را در طبیعت گنجانده است ولو این که آن درد از جایی غیر از طبیعت نشئات گرفته باشد. امروزه این طبیعت ناجی دست در دست تکنولوژی قرار داده تا انسان را از مصیبت عظیمی که در آینده نه چندان دور انتظار او را میکشد مصون دارد .

فرایندی که زندگی را متحول میکند

رایحه تازگی پس از آذرخش
پس از آذرخش تنفس شما با آسودگی بیشتری صورت می گیرد. علت این است که رعد و برق سبب تولید گاز ازن در جو می شود و همین گاز است که هوا را تازه تر می نماید.
ازن یکی آلوتروپهای اکسیژن است به فرمول O3 که گازی با اکسید کنندگی بسیار بالاست،ازن معمولا ناپایدار بوده و در بسیاری از واکنش ها مانند کلر عمل می کند.

اکسیژن فعال (ازن) چیست ؟ پزشک خانواده

ازن نوعی از اتم تکامل یافته اکسیژن میباشد که اکسیژن O3 نام دارد، قوی ترین اکسیدکننده و ضدعفونی کننده تجاری موجود در جهان است که بعد از ترکیب با انواع الاینده ها و تبدیل انها به فراورده های بی ضرر هیچ اثری از خود بر جای نگذاشته و به سرعت به اکسیژن دواتمی O2 تبدیل می¬شود. تولید ازن در محل و به صورت لحظه ای بوده و ماده اولیه ان اکسیژن ترکیب شده در هوا می باشد که از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. ازن در واقع هیچ موجودیت مضری را از بین نمیبرد بلکه ماهیت آلوده ی آن را بی ضرر و مورد استفاده و قابل اعتماد میکند .

تاریخچه اکسیژن فعال (ازن) : ازن به عنوان یک اکسید کننده قوی

از ابتدای خلقت زمین طبیعت هنگام رعد و برق به طور دائم، ازن را بوجود می آورد و از خصوصیات ضد عفونی کنندگی آن برای پالایش آب و هوا و محیط زیست جانداران استفاده می نماید. ما بر این عقیده ایم که جانداران از ابتدای افرینش تا به کنون خود را نیازمند نوشیدن اب و تنفس هوا میدانستند در ناخوداگاه جهان این ازن بود که اب و هوا را برایشان پاک و بی ضرر نگاه میداشت که بیضرر بودن هر کدام از این عناصر در زندگی بدون وجود ازن غیر ممکن می باشد. به همین دلیل است که ضد عفونی و پالاینده زدائی با ازن، ضدعفونی همگام با طبیعت نامیده می شود. ازن بدون در نظر گرفتن ماهیت باکتری ،ویروس، قارچ ،میکروارگانیسم وانگل ، آنها را تغییر ماهیت میدهد. این تغییر ماهیت در طبیعت روزمره ما به هنگام رعد و برق و یا تابش نور خورشید بر جو، گاز ازن را به صورت کاملاً طبیعی تولید میکند.

ازن در سال ۱۸۴۰ میلادی کشف شد و در سال ۱۸۵۷ اولین دستگاه مولد ازن ساخته شد. در سال ۱۸۹۳ در کشور هلند، در سال ۱۹۰۶ در کشور فرانسه، ودر سال ۱۹۴۰ در کشور آمریکا، ازن برای تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت.
کشورهای زیادی (فرانسه، استرالیا، کانادا، آمریکا، هلند و…) اقدام به تولید دستگاههای مولد ازن و بهره برداری از آن نموده اند که این روند روز به روز در حال افزایش می باشد. همچنین FDA در سال ۲۰۰۱ اجازه استفاده از ازن به عنوان ضدعفونی کننده مستقیم را صادر نمود که این عمل تحول عظیمی در استفاده از ازن به صورت گازی و یا محلول در آب برای کاهش بار میکروبی مواد غذایی به وجود آورد.

فرایندهای فوق العاده اکسیژن فعال (ازن) :
ضدعفونی – سم زدایی – انگل زدایی – بو زدایی – گندزدایی

خواص اکسیژن فعال (ازن)
۱) خواص ویروس کشی و باکتری کشی عالی دارد.

۲) ازن ۳۰۰۰ برابر سریعتر از کلر باکتری ها را نابود می سازد. . ازن قادر است ۹۹/۹۹% باکتری ها را از بین ببرد.

۳) فرآیند گندزدائی توسط گاز ازن در زمان های تماس کوتاه صورت می گیرد.

۴) مشکلات ایمنی در رابطه با حمل و نقل و ذخیره گاز ازن در مقایسه گاز کلر محدود است.

۵)توسعه فرآیند گاز ازن برای زلال سازی بسیار آسان است.که این خاصیت باعث شده در اغلب کشور های صنعتی تصفیه آب استخرها توسط ازن به تصفیه با کلر ترجیح داده شود .

۶) کیفیت آب های تصفیه شده به علت افزایش غلظت اکسیژن محلول حاصل از گندزدائی ازن و همچنین کیفیت پساب فاضلاب ها از نظر (رنگ،بو و کدورت) خوب است .

۷) ازن سموم حشره کش را تجزیه می کند و عمر کربن فعال رادر سیستم های جذب سطحی با کربن فعالGeneral Activated Carbon افزایش می دهد.
کربن فعال از طریق جذب سطحی می تواند بعضی ترکیبات آلی ومعدنی را جذب کند پس از مدتی کربن فعال اشباع می شود، ازن این سطح اشباع را از بین می برد. ازن سبب حذف هیدروکسید آهن و منگنز شده و شرایط تولید کلروآمین ها و هیدروکربن های کلره را از بین می برد. ازن ترکیبات حلقوی پایدار در محیط زیست ایجاد نمی کند. ولی کلر با تولید ترکیبات حلقوی یک ماده سرطان زاست.

کاربردی های اکسیژن فعال (ازن) در صنایع مختلف
ازن بعنوان یک اکسنده بسیار قوی قابلیت های زیادی در مصارف صنعتی و خانگی دارد و اثرات زیست محیطی زیان بار ندارد. از جمله کاربردهای اجرا شده آن می توان به ‌موارد ‌زیر اشاره کرد :

تصفیه آب (ضد عفونی کامل آب آشامیدنی ،معدنی و تجهیزات بسته بندی آب و سایر نوشیدنی ها)
تصفیه هوا (حذف عوامل بیماری زا در هوا،حذف بو)
تصفیه فاضلاب) حذف میکروب ها و انگل ها،حذف بو و رنگ )
از بین برنده انگل خاک
استفاده در ضدعفونی سبزیجات و میوه جات
کاربرد در انبارهای مرکبات، میوه جات، غلات و دانه های خوراکی (ضد عفونی و افزایش ماندگاری میوه جات ،مواد غذایی در سردخانه ها و غلات موجود در سیلوها )

استفاده بعنوان علف کش در کشاورزی
تصفیه کامل آب استخرهای شنا
ضد عفونی وسایل بیمارستانی
بازیابی روغن های صنعتی
کاربرد در دامداری ها و کشتارگاه ها) ضد عفونی سالن های شیردوشی و تجهیزات در جهت کنترل کامل ورم پستان،حذف بار میکروبی و بوی آمونیاک، ضد عفونی لاشه دام و طیور،افزایش ماندگاری )
استفاده در صنایع غذایی (ضدعفونی محصولات ،بسته بندی ،افزایش ماندگاری و…)
استفاده در صنایع نساجی
استفاده در برج های خنک کننده و چیلرها
رنگ سازی
تصفیه پسابهی صنعتی
استفاده در استخرهای پرورش ابزیان (ماهی : خوراکی و تزئینی ، میگو)
استفاده در سالن های پرورش طیور( مرغ ،کپک ، بلدرچین ،اردک و…)جوجه کشی، نگهداری تخم ها و جایگزین کامل فرمالین
استفاده در کلینیک های دندانپزشکی و پزشکی جهت ضد عفونی کامل فضا،تجهیزات و وسایل جراحی در حداقل زمان
استفاده جهت درمان بیماری ها (زخم معده، کولیت، دیابت، زخم بستر و…)(Ozone therapy)

مزایای استفاده از اکسیژن فعال (ازن)
– ازن یکی از موثرترین مواد اکسیدکننده است .
– ازن را به آسانی و در محل مورد نیاز می‌توان تولید کرد .
– در مقایسه با سایر مواد گندزدا سرعت عمل بیشتری دارد.
– ازن به سرعت به اکسیژن تبدیل شده و پس‌ماندی ندارد .
– ازن بر طیف گسترده‌یی از میکروارگانیسم ها تاثیر دارد .
– واکنش ازن با مواد هیچ نوع ماده‌ی سمی تولید نمی‌کند.
– ازن پس از عمل ضد عفونی برخلاف سایر ضد عفونی کننده های شیمیایی هیچ ماده باقیمانده ای به جای نمی گذارد.

– هزینه تولید ازن جهت ضد عفونی آب و محیط در مقایسه با سایر ضد عفونی کننده ها بسیار ناچیز است.

تجربیات تعدادی از کشورها در استفاده از ازن:

کشورآمریکا در سال ۱۹۴۰ نخستین واحد ازن زنی به منظور از بین بردن طعم و بوی حاصل از مواد فنلی در آمریکا تاسیس گردید . البته همواره از کلرزنی نیز بصورت توامان استفاده می گردید تا در سیستم توزیع مقدار باقیمانده پایدار از گندزداها وجود داشته باشد.
کشور فرانسه در سال ۱۹۹۲ حدود ۷۰۰ تصفیه خانه در فرانسه با استفاده از سیستم ازن زنی مشغول بکار بوده اند که آب تمامی این تصفیه خانه ها از آبهای سطحی تامین می شده است . هدف اصلی برای استفاده از ازن کنترل طعم بو، تخریب فنل، حذف مواد آلی وغیر فعال سازی ویروسها واز بین بردن باکتریها می باشد. در تعدادی از تصفیه خانه ها از ازن برای حذف رنگ وآهن ومنگنز استفاده می شود ودر اکثر تصفیه خانه ها گزارش شده که ازن باعث افزایش راندمان حذف کدورت گردیده است.
کشورسوئیس در سوئیس ۱۵۰ تصفیه خانه بزرگ وکوچک از ازن زنی برای از بین بردن باکتریها و ویروسها ، حذف طعم وبو ومواد آلی استفاده می نمایند.
در استرالیا نیز تعداد ۴۲ تصفیه خانه با سیستم ازن زنی فعالیت دارند که تعدادی بعنوان گند زدای مکمل کلر وتعدادی نیز بعنوان حذف کننده رنگ ومواد آلی بکار گرفته شده اند.

تاییدیه های استفاده از اکسیژن فعال (ازن)
سازمان EPA در سال ۲۰۰۵ متیل برماید را از لیست مواد شیمیایی مجاز جهت مصرف خارج نموده و فسفین نیز در حال بررسی مجدد می باشد. امروزه گاز ازن یا اکسیژن فعال به عنوان بهترین جایگزین متیل برماید در دنیا شناخته شده است. این گاز توانایی از بین بردن گستره وسیعی از میکرب ها را دارد و پس از مصرف, بدون برجای گذاشتن باقیمانده , به اکسیژن معمولی تبدیل می شود و به همین دلیل در فهرست EPA به عنوان DBPR قرارگرفته است و طبق این قوانین دارای اثرات جانبی نمی باشد.در طبیعت نیز از ازن برای ضدعفونی و کنترل جمعیت میکروارگانیسم ها استفاده می شود .
لازم به ذکر است سازمانFDA و ADEC استفاده از اکسیژن فعال را به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده در پروسه تولید و بسته بندی انواع مواد غذایی از جمله میوه، سبزی، وشت قرمز، ماهی، مرغ و … تصویب نموده اند. همچنین در ژوئن سال ۲۰۰۱ سازمان USDA-FDA خطرات باقی ماندن میکرو ارگانیسم Listeria در گوشت ,حتی پس از استفاده از گاز کلر را اعلام کرده است. ضمناً استفاده از اکسیژن فعال در صنایع غذایی و آبهای آشامیدنی در تاریخ ۸/۹/۱۳۸۲به تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران (معاونت غذا و دارو) نیز رسیده است.

• سازمان غذا و داروی امریکا ( FDA )
• سازمان بهداشت جهانی ( WHO)
• سازمان محیط زیست امریکا ( EPA )
• وزارت بهداشت و درمان ایران (معاونت غذا و دارو)
• شرکت آب و فاضلاب تهران
• سازمان تجهیزات پزشکی

قابل استفاده در :

اماکن عمومی،دفاترکار،هتلها ،ارایشگاه ها ،مراکز درمانی ،تصفیه خانه ها،کشتارگاهها،تولید و پروش دام و طیور، تولید پرورش ابزیان،تولید محصولات کشاورزی،سردخانه ها،تولید اردو نان،رستورانها ،مهد کودک ها، سالن های ورزشی ، منازل و . . .

دید کلی :
* اکسیژن فعال (ازن) دارای تمامی امتیازات و خاصیت های ضدعفونی شیمیائی، منهای خطرات ناشی از آن است. تکنولوژی ما، هزینه ضد عفونی توسط ازن را معقول تر و قابل تحمل تر می کند. ما انتظار داریم که در پی آگاهی عمومی از این محصول، مشتاقان زیادی پیدا کنیم.

نتیجه گیری
ما فکر میکنیم که حفظ سلامت مردم آگاه کردن آنها از بیماری و آموزش روشهای پاکسازی وسم زدایی است .
به سختی می توان تمام کاربردهای اکسیژن فعال (ازن) را در این مبحث کوتاه ارائه نمود . مهمترین موضوعی که لازم است بخاطر داشته باشیم اینست که با بکار گیری ازن درضدعفونی مواد غذایی و تصفیه آب آشامیدنی می توان بسیاری از مشکلاتی که توسط دیگر گند زداها واکسید کننده ها قابل رفع نیستند را برطرف نمود که از جمله می توان از اکسید اسیون آلاینده های میکرو ، تثبیت بیولوژیکی آب وضد عفونی نام برد.

 طراح و تولید کننده انواع دستگاههای ازن ژنراتور پزشکی و خانگی ساخت انواع ازن ساز سفارشی مجهز به سیستمهای مدرن الکترونیکی باقابلیت کنترل دیجیتالی و کاملا هوشمند

کسب اطلاعات بیشتر با مراجعه به سایت ما

w w w . o z o n e 3 . i r

مرکز تحقیقات اکسیژن فعال

۰۹۱۲۷۹۰۴۶۰۸ 

۶۶۹۱۲۵۰۰

درباره نویسنده

    مطالب مرتبط