مرجع تحقیقات طب سنتی و مکمل ( گوگل طب )
عناوین

خواص گیاه لاله واژگون در طب چینی

گیاه لاله واژگون Fritillaria (Chuan Bei Mu)

نام لاتین :  Bulbus Fritillariae Cirrhosae

نام چینی گیاه  :   川贝母

این گیاه روی کانالهای قلب و ریه تاثیر میگذارد .

خصوصیات این گیاه :  تلخ , شیرین , سرد

این گیاه از خانواده لیلیاسه میباشد .

یکی از داروهای با ارزش چینی، پیاز لاله واژگون (چوان بی مو) است که به دلیل اثر بخشی قابل توجه آن برای مرطوب کردن ریه برای متوقف کردن سرفه شناخته شده است .

از بین بردن خلط ، مرطوب کردن ریه ها ، از بین بردن حرارت ، متوقف کردن سرفه

برای سرفه خشک مزمن یا سرفه با علایم گرما ناشی از کمبود یین , با علائمی مثل سرفه خشک , خلطی که کم است و به سختی از سینه خارج میشود .

Chuan Bei همچنین میتواند برای درمان سرفه همراه با رکود چی با علائمی همچون کم اشتهائی و احساس خفقان در قفسه سینه و شکم استفاده می شود.

از بین بردن حرارت و پراکنده و متفرق کردن گره

برای خلط گرم  یا خلط آتش که باعث ورم سینه یا ریه میشود ، سل غدد لنفاوی گردن، گواتر، زخم، و دیگر تورم و گره ها.

این گیاه برای سرفه هایی که ناشی از تجمع خلط گرم است مناسب میباشد.

طرز تهیه سوپ گلابی و چوآن بی :

کمی پودر چوآن بی ( حدود ۱ تا ۲ گرم برای هر عدد گلابی )
کمی عسل طبیعی یا تیکه ای نبات
۱ گلابی ، قطعه قطعه شده

 

یک عدد گلابی را برداشته سر آن را ببرید و داخل آن را خالی کنید و پودر چوآن بی یا دانه های خرد شده چوآن بی را داخل گلابی بریزید و کمی عسل یا نبات به آن اضافه کنید و در یک کاسه سرامیکی که کمی آب جوش در آن قرار دارد قرار دهید و بعد گلابی را به روش بن ماری  برای حدود ۳۰-۴۵ دقیقه یا تا زمانی گلابی نرم شود بخارپز کنید و فورا سرو کنید.

این دستور سوپ گلابی بخار پز سنتی است که اغلب در پاییز، فصل خشکی آماده میشود و برای جلوگیری و یا درمان سرفه طولانی خشک پس از یک سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده میشود . همچنین ممکن است برای مرطوب کردن مایعات خنک کننده یین ریه برای کسانی که مشکلات تنفسی دارند استفاده شود .

گلابی برای مرطوب کردن ریه و تقویت یین ریه خیلی موثر است .

 

عسل خام دارای خواص درمانی بسیاری، از جمله تسکین دهنده و التیام بخش زخم های پوستی، از بین بردن آلرژی، تقویت سیستم ایمنی بدن، مسدود کردن رادیکال های آزاد، کاهش سطح هموسیستئین، و ترویج رشد باکتری های مفید در روده است .

این همچنین دارای توانایی های خلط آور و ضد التهابی، و همچنین کیفیت های ضد ویروسی و ضد باکتری، برای درمان بیماری های تنفسی مانند گلودرد، سرفه، برونشیت و آسم میباشد . عسل خام حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های طبیعی، آنزیم ها و مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم، پتاسیم، آهن، روی، فسفر و سلنیوم و مقادیر بالایی از ویتامین های گروه B است .

 

 

 

 

درباره نویسنده

شرکت ما ارائه دهنده راهکار های نوین درمانی واموزش طب سنتی ، مکمل وتولید کننده دستگاه های پزشکی اماده ارائه خدمات به شما مردم عزیز می باشد. (مرکز تحقیقات طب مکمل)

مطالب مرتبط