مرجع تحقیقات طب سنتی و مکمل ( گوگل طب )
عناوین

هدف کلی فنگ شویی (فنگ شویی شخصی و جسمانی و روانی و محیطی)

فنگ – شویی جامع

 طب کل نگر

هدف کلی فنگ-شویی :

ایجاد نظم-تعادل و هماهنگی در میان تمام ابعاد وجودی اعم از جسمی و روحی و روانی انسان و ارتباط محیطی وی با داخل و خارج است .
فنگ-شویی کامل به چهار دسته تقسیم می گردد :
۱)فنگ شویی شخصی : که در آن به ایجاد نظم و پالایش در وسایل شخصی- مکان ها ی شخصی و دیگر مسائل شخصی پرداخته میشود و آن مقدمه ای برای فنگ شویی های بعدی است .
۲) فنگ شویی جسمانی : جسم فیزیکی انسان همواره محلی است که اگر در نحوه رفتار با آن و تغذیه آن از نظم و تعادل پیروی نشود دچار مشکلاتی خواهد شد که گاه به اختلالات روحی و روانی نیز منجر خواهد شد.باید توجه داشته باشیم چه می خوریم و چه می آشامیم.یک روده یا اندام گوارشی سالم و منظم همواره نشان از یک انسان سالم و متعادل دارد لذا توجه به مسایل جسمی بسیار اهمیت دارد . این بخش اختصاص به مسائل جسمی و بطور کلی سلامت جسم دارد.
۳)فنگ شویی روحی و روانی: در این بخش به پالایش فکر و ایجاد نظم فکری پرداخته می شود.
افکار بیهوده و کنترل نشده همواره آرامش و سلامت فکری را از انسان سلب نموده، باعث بروز مشکلات روحی و روانی متعددی می شود که در تمام صحنه های زندگی اثر سوء خود را باقی می گذارد.لذا یک ذهن و روان متعادل می تواند بهترین نوع نظم و هماهنگی را در خود و محیط پبرامون خود پدید آورد و ازهستی و مخلوقات خداوند نهایت استفاده و لذت را ببرد و بر پایه تعادل زندگی خود را طراحی و برنامه ریزی نماید.
۴)فنگ شویی محیطی:
و در پایان در فنگ شویی محیطی به بررسی موقعیت مکان زندگی یا کار پرداخته شده و با بکار گیری اصول و تکنیک های متعدد و کاربردی فنگ شویی هماهنگی بین انسان و محیط را به حد اعلای خود خواهد رساند ، به گونه ای که تمام اجسام و اشیاء به صورتی قرار گیرند که با یکدیگر و ساکنین آن مکان در هماهنگی قرار گیرند و زمینه های آرامش را برای ساکنین آن مکان فراهم آورند.

*******************************

فنگ شویی شخصی:
همگی ما دارای وسایل و لوازم شخصی هستیم،محلی را برای قرار دادن وسایل در اختیار داریم.هنگامیکه به بیرون از منزل می رویم ، برخی از وسایل خود را در کیف قرار می دهیم. مقداری پول یا لوازم دیگر را در جیب های خود قرار میدهیم.
آیا تا کنون به این فکر کرده ایم که:
۱) چه میزان از وسایلی که در کمد شخصیمان است لازم و ضروری و چه میزان آن غیر ضروری است .
۲)آیا به نسبت اندازه کمد خود در آن وسایل قرار داده ایم ؟
۳)چه تعدادی از وسایل شخصی خود را دوست داریم و از آن استفاده می کنیم و چه میزان را دوست نداریم و از آن استفاده نمی کنیم ؟
۴) هنگامی که از خانه بیرون می آییم و وسایل را در کیف خود قرار می دهیم آیا نظم را در قرار دادن وسایل خود در کیف رعایت می کنیم ؟
۵) وسایل ضروری را درون کیف خود قرار می دهیم یا نه ؟
۶) نسبت بین وسایل و اندازه کیف خود را رعایت می کنیم ؟
۷) ته کیفمان تمیز و پاک است یا خرده های خوراکی و وسایل ریزه کوچک در آن ریخته است ؟
۸)هفته ای چند بار کمد یا کیف شخصیمان یا لباس های خود را می شوییم وآن ها را از آلودگی ها رها میکنیم ؟
۹)در جیبهای لباسهایمان چه چیزهایی قرار می دهیم ، کدام لازم و ضروری اندوکدام غیر لازم و غیر ضروری اند ؟
۱۰)آیا مقدار مشخصی پول به همراه داریم یا در هر جیب لباسمان کمی پول گذاشته شده است که اطلاعی از مقدار آن در هر جیب لباسمان نداریم .
و بسیاری دیگر ……
با کمی تامل در موارد فوق و بر طرف نمودن آن ها به زودی در خواهیم یافت که رعایت نظم و تعادل و هماهنگی در لوازم و مکان های شخصی چقدر می تواند در آرامش فکری و رفع استرس های ما موثر باشد . و اعمال آنان مقدمه ایست برای کسب سلامت جسمی و روحی و روانی و ایجاد هماهنگی و نظم در محلی که در آن سکونت داریم .
با پالایش مکانها و فضاهای شخصی خود از کمد ، کیف ، لباس ها و دیگر مکان ها و وسایل شخصی انرژی مثبت را در آن به جریان انداخته و ار آثار و پیامدهای عالی آن بهره مند خواهیم شد .

فنگ شویی جسمانی :
همواره یکی از دارایی های انسان را بدن سالم وی تشکیل می دهد و بهره مندی از بدن و جسم سالم از نعمت های بسیار بزرگ خداوند به شمار می رود . به طور کلی دو اصل بسیار مهم در روند سلامت جسمی ما کمک شایانی می کنند که این دو : تغذیه و ورزش هستند .
*رعایت رژیم غذایی مناسب و پیروی از اصول تندرستی در کنار انجام مداوم ورزش های متناسب و کم عارضه تا میزان بسیار بالایی سلامت جسمانی ما را تامین می کند .
غذا بنابر تعریف کارشناسان تغذیه و کتاب فیزیولوژی انسان عبارت است از : ماده ای که برای رشد و مرمت و تولید حرارت و کار و تهیه مواد تنظیم کننده بدن (هورمونها-ویتامینها و آنزیمها)مورد نیاز است .غذا باید قابل هضم و جذب باشد و بعد از جذب –قابل اکسیده شدن برای تولید حرارت و کار و همچنین قابل ذخیره شدن در بدن و یا برای مرمت اعضا ء و رویش و رشد آن باشد.بنابراین تغذیه باید در خدمت اعمال حیاتی بدن قرار گیرد لذا غذا خوردن فقط برای لذت جویی و ارضاء خواسته های لذت بخش نیست بلکه کارهای بسیار مهم دیگری نیز در بدن انجام می دهد .
بر اساس حکمت الهی در خلقت انسان با نیازمندیهای گوناگون و با احتیاجات متعدد آفریده شده است. یک رژیم غذایی متعادل باید با توجه به احتیاجات روزانه –سنی و جنسی باشرایط گوناگون زندگی – سلامتی – بیماری – خصوصیات محیطی و زیستی و فعالیت های گوناگون شغلی تنظیم گردد.قادر متعال بر اساس علم و حکمت و رحمت –کلیه احتیاجات انسانی را که خود آفریده – در نظر گرفته و غذاهای متناسب با آن را در طبیعت آفریده است و بدن را طوری طراحی کرده که بتواند نسبت به آنها میل داشته باشد و آنها را با اشتها مصرف کند و سیستم جذب و دفع آن را برای انسان ،به طور دقیق تنظیم کرده است. برای گمراه نشدن و استفاده صحیح به انسانها پیامبرانی درونی (عقل )و پیامبرانی بیرونی (انبیا)عطا کرده است .وقتی انسان به مهمترین مواد مورد احتیاج بدن از قبیل :پروتئین ها ،چربی ها ،کربوهیدراتها و مواد معدنی و ویتامینها که به به صورت میوه ها وسبزیها؛گوشت؛روغن هاوشیرینی های موجود درطبیعت نگاه کند؛ می بیند که هرکدام ازآنها براساس (کل شی خلقناه بقدر*والذی قدرفهدی)چگونه دقیق ومنظم وقابل استفاده ومفیدآفریده شده است.
تا مادامی که بشراین قوانین طبیعی راکه خدا آفریده است رعایت کند زندگی سالم و شادی بخش خواهد داشت؛ولی اگر تخلف کند تاوان سنگینی خواهد پرداخت.

تغذیه :

                       ( اگر بیمار هستیم غذایی را انتخاب کنیم که داروی ما باشد و اگر سالم هستیم غذایی بخوریم که بیمار نشویم )

به طور معمول انسانها در طول شبانه روز دو تا سه وعده غذا میل می کنند و از طریق غذاها انرژی لازم را به جسم داده تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند .
شناسایی آنچه که جسم آدمی نیاز دارد و مصرف غذاهایی که این نیازها را بر طرف کند همواره تغذیه مناسب و موثر خواهد بود و فعالیت سلول های بدن را بهینه سازی می کند .
متاسفانه روند زندگی این عصر و کیفیت مواد غذایی امروزی سبب بروز مشکلات بسیاری اعم از جسمی یا روحی یا روانی برای وی شده است و همین عوامل از جمله عوامل مهم مرگ های زودرس و بیماری لاعلاج یا صعب العلاج بوده است یا هست .
لذا بسیار مهم است که چه غذاهایی می خوریم و برای تغذیه روزانه خود را از چه مواد غذایی استفاده می کنیم .
بدن ما به میزان متعادل و مشخصی از ویتامین ها ،چربی ها ،پروتئین ها ،آب و قندها نیاز دارد و مقدار متشابهی از این موارد بطور متفاوت در غذاها و مواد غذایی موجود هستند .قندها و چربیها از جمله مواردی هستند که در میزان استفاده از آن باید دقت کافی به عمل آید زیرا استفاده بیش از حد آنها موجب بروز بیماری برای انسان می شود .
میوه ها و سبزی ها مقادیر بسیار زیادی از ویتامین های مورد نیاز بدن ما را تامین می کنند . پروتئین ها به دو صورت حیوانی و گیاهی یافت می شود . پروتئین های حیوانی در گوشت و پروتئین گیاهی در گیاهان و غذاهای گیاهی یافت می شود .
آب : ۴/۳ وزن بدن را آب تشکیل می دهد و از مهمترین مواردی است که کوتاهی در مصرف آن اختلالاتی را سبب خواهد شد .
مقدار مشخصی از لبنیات و مصرف غذاهای گیاهی به همراه آب کافی می تواند نیازهای بدن را تا حد زیادی بر طرف کند .
نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که امروز مردم هر روز از شیرهای پاستوریزه استفاده می کرده و آنرا کاملترین غذا برای وعده های غذایی خود و به خصوص صبحانه که از مهمترین وعده های غذایی است می‌دانند. در صورتی که امروزه تحقیقات پزشکی شیر پاستوریزه و هموژنیزه گاو را عامل بیماری هایی چون پوکی استخوان، سرطان پستان ، آلرژی ها ،دیابت ،تصلب شرایین ، مشکلات گوارشی ، آسم و برخی دیگر می داند .
دکتر فرانک اوسکی در کتاب خود تحت عنوان شیر نخورید می نویسد باید همگی مصرف شیر را قطع کنیم و اضافه می کند که این اعتقاد که شیر لازمه سلامتی و جزء مهمی از رژیم غذایی انسان است امروزه افسانه ای بیش نیست .
*شیر و فرآورده های آن منابع کلسیم هستند ولی در صورتی که نتوانیم از شیرهای طبیعی و سالم استفاده کنیم می توانیم از گیاهانی با برگ تیره نظیر کلم – براکلی و … که منابع سرشاری از کلسیم هستند مصرف کنیم .
نکات تغذیه ای:
۱- از مصرف چربی به مقدار زیاد خودداری کنید. زیرا چربی در معده به مدت طولانی باقی مانده و سبب منحرف ساختن خون از مغز، عضلات و سایر بافتهای بدن بسمت معده میگردد. همین امر موجب پدید آمدن حالت رخوت و بی حالی تا ۶ ساعت میگردد.
۲- حداقل در طول روز یک غذای غنی از آهن مصرف کنید. آهن در نقل و انتقال اکسیژن در بدن نقش مهمی دارد. منابع خوب آهن شامل: گوشت قرمز، مرغ، غلات و کشمش میباشد.
۳- الکل یک ماده مسکن و خواب آور بوده و موجب کم آبی میگردد. کافئین نیز با آنکه در کوتاه مدت یک محرک میباشد اما پس از چند ساعت موجب رخوت میگردد. پس از مصرف هر فنجان کافئین حتما یک لیوان آب برای جبران آن بنوشید.
۴- مصرف آرد سفید، شکر، برنج، کافئین، الکل، شیرین کننده های مصنوعی، نمک و غذاهای آماده را به حداقل برسانید.
زمان خوردن مواد غذایی :
نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در هنگام شب ، باعث سوزش معده و عصبانیت می شود در حالیکه نوشیدن همین لیوان آب پرتقال هنگام صبح به عمل هضم کمک کرده و باعث تولید انرژی بیشتری می شود.
برای مثال خوردن سالاد و گوجه فرنگی در ظهر، باعث جذب کامل آن خواهد شد در حالیکه در شب، به معنای تهاجم غیرقابل تحملی برای معده خواهد بود.
تمامی مواد غذایی که ما مصرف می کنیم می توانند در برخی از ساعات روز سودمندتر باشند.
خوردن مواد غذایی در ساعاتی که بیشتر مفید و قابل جذب بدن باشند مانع بروز چاقی و باعث حفظ وزن مناسب بدن نیز می گردد .
یک اصل کلی درباره بهره گیری از غذاها در وقت مناسب وجود دارد. بهتر است برای ناهار، غذایی مناسب و کامل خورد و در شب غذایی سبک.
مطلب مهم دیگر این که درهنگام شب باید آب نوشید چرا که آب هنگام شب بدن را بهتر پاکیزه می کند. تغذیه در زمان مناسب به معنای نیرو بخشیدن بیشتر به ساختمان بدن است.
یافته های این پژوهش ها یک اصل کلی نیست و نمی توان به طور قطعی بیان کرد که خوردن فلان ماده غذایی در فلان وقت مفید است. اصل این است که برای به دست آوردن کفایت تغذیه ای باید در رژیم غذایی خود کنترل انرژی، تعادل، تنوع و میانه روی بین مواد غذایی را مورد توجه قرار دهیم.
*****************************
اکثر اوقات گرسنه تان نیست. وقتی غذایی بو، ظاهر یا مزه خوبی دارد، شما واقعاً گرسنه نیستید، اما ممکن است خلاف این را تصور کنید. بیشتر غذاها باعث تحریک حس چشایی شما می شوند، حتی اگر گرسنه هم نباشید.
با وجود مسائل دیگری مثل استرس، فشارهای روحی، مشکلات شخصی یا کاری، اضطراب، و بحران های زندگی، چه اول هفته باشد چه تعطیلات آخر هفته، چه روز باشد و چه شب، چه تنها باشید و چه با دوستان و خانواده، می توان گفت که شما ۲۴ ساعت شبانه روز گرسنه نیستید، اما ممکن است تصور کنید که هستید.
برخورد و مواجهه شما با انواع غذاها به طرق مختلف صورت می گیرد: تعارفات دوستان، دسرهای مختلف، بوی پاپکرن در سینما، و ….شناخت این تحریکات احساسی و بصری، به شما کمک می کند تا بتوانید جلوی واکنش های خود را که منجر به خوردن زیاد می شود، با وجود گرسنه نبودن، بگیرید. همین که به خود یادآور شوید که گرسنه تان نیست، خود کمک بسیار خوبی برای شما خواهد بود.
ممکن است دلایلی برای این کار خود داشته باشید، دلایلی که باعث می شود شما مدام به غذا فکر کنید و با وجود گرسنه نبودن، خوردنتان را برای خود توجیه کنید. بهانه های زیادی مثل “از اینکه تاکسی پیدا نکرده بودم، عصبانی شده بودم” یا “بدون چتر زیر باران مانده بودم” و… خیلی از این دلایل می تواند برای متقاعد کردن شما برای خوردن غذا کافی باشد. اما اگر راستش را بخواهید، این دلایل چندان هم معقول نیستند.
البته در مواقع عصبانیت، غذا می تواند مانند دارویی مُسکِن خشم شما را خاموش کند. اما فکر کنید، آیا وقتی غذا می خورید عصبانیتتان واقعاً از بین می رود؟ یا اینکه خستگی ناشی از خوردن، قوای شما را برای داد و بیداد بیشتر تحلیل می برد؟ فکر کنید ببینید چه زمانهایی آستانه ناراحتی شما واقعاً دچار چالش می شود؟ وقتی خسته اید؟ چه زمانهایی غذا برای شما جایگزین خواب می شود؟ آیا دردهای احساسیتان با خوردن کاهش می یابد؟
آیا تصور می کنید ارزشش را دارد به خاطر این عادت زیان بخش—که احساس تسکین موقت به شما می دهد—وزنتان روز به روز بالا رود، بیماری های مختلف به سراغتان بیاید، و اعتماد به نفستان هم روز به رو کاهش یابد؟ ایا واقعاً ارزشش را دارد؟
البته می دانم که تغییر در رویه و رفتار انسان، دشوار بوده و همیشه با ناراحتی همراه است. همین که بتوانید وزنتان را حتی خیلی کم هم پایین بیاورید، خود نوعی تغییر است. و یادتان باشد که بدون ایجاد تغییر در شیوه زندگی، هیچ پیشرفتی صورت نمیگیرد. اما راه هایی هست که با استفاده از آنها می توانید این ناراحتی ها را کاهش دهید. شما عادت داشتید با خوردن غذا، دردهایتان را تسکین دهید، حالا خیلی راحت می توانید به یک روش دیگر هم عادت کنید.
آیا شما هم از روی عادت غذا می خورید، نه از روی گرسنگی؟ شناسایی این عادات نیاز به بررسی، راهنمایی و صبر دارد، اما بیش از همه اینها به صداقت نیازمند است. وقتی تا زمانیکه اشتباهتان را قبول نکرده باشید، قادر نخواهید بود تصمیم به ترک آن بگیرید.
خیلی غیرمعقول است اگر توقع داشته باشیم به یکباره عادات غذاییمان متحول شود و به جای خوردن غذا از روی عادت و اعتیاد، با آرامش و معقولانه غذا بخوریم. کاری که می توانید برای از بین بردن این عادات اشتباه انجام دهید، این است که عادات دیگری را جایگزین آن کنید. این انتخاب های جدید، وزن شما را به طور تدریجی کاهش خواهد داد نه یکباره. پس تصمیم بگیرید، دیگر وقتش رسیده است که تحولی عمده در زندگیتان ایجاد کنید.
غذاها مواد مخدر در خود ندارند، اما این قدرت را دارند که به همان اندازه مواد مخدر شما را دامنگیر خود کنند. کسی که تصور می کند با غذا خوردن درد و عصبانیتش فروکش میکند، احتمالاً از بچگی این عادت را در خود ایجاد کرده است. اما این عادت نادرست دیگر فایده ای برایتان ندارد، باید عادت دیگری را جایگزین آن کنید.
من به شما می گویم که وقتی گرسنه نیستید اما باز به سوی غذا می روید، چه باید بکنید. وقتی غذایی را پخته شده و آماده جلوی رویتان می گذارند، کارهای زیادی میتوانید انجام دهید. باید بتوانید دربرابر وسوسه خوردن خود را کنترل کنید.
وقتی چند ساعتی بیشتر نیست که غذا خورده اید، اما باز فکر خوردن چیز دیگری در ذهنتان است، کاری که برای جلوگیری از وسوسه خوردن می توانید بکنید این است که ساعتتان را برای یک یا دو ساعت دیگر تنظیم کرده و خود را به کاری مشغول کنید. بعضی وقت ها من خودم وقتی ساعت را کوک می کنم، آنقدر مشغول کاری می شوم که وقتی ساعت زنگ می خورد، حتی فراموش می کنم که به چه دلیل ساعت را کوک کرده ام.
یکی از بیمارانم خانمی است که در روند تغییر عادات غذاییش خاطره ای برایم تعریف کرده است. او می گفت که در یک روز آفتابی وقتی مشغول پیاده روی در خیابان بود، مردی را مشاهده می کند که مشغول خوردن بستنی قیفی است (محرک چشمی). او با استفاده از این تکنیک سعی می کند که وسوسه خود را خاموش کند و با خود میگوید: “به چیز دیگری فکر کن، از خیابان رد شو، و با خنده از خیابان عبور می کند. او خود را مطمئن کرده بود که همه چیز تمام شده است. دو دقیقه بعد، لباس زیبایی در ویترین مغازه ای می بیند و با مشاهده آن فکر بستنی به کلی از ذهنش می پرد.
مشخص است که این خانم خیلی خوب روی این تکنیک کار کرده است و به محض مشاهده قیف بستنی، عکس العمل نشان داده و سعی داشته حواس خود را به چیز دیگری معطوف کند. همه ی ما باید اینگونه باشیم تا بتوانیم در مقابل وسوسه خوردن مقاومت کنیم. همه چیز در ذهن ما شروع می شود. پس باید ذهنمان را برای این واکنشات آماده کنیم.
علاوه بر این متد، راه های دیگری هم برای مقاومت در برابر خوردن وجود دارد. می توانید به خودتان انگیزه بدهید! مثلاً به خودتان انگیزه بدهید که برای مجلس عروسی یکی از بستگان که در راه است، باید وزنتان را کاهش دهید. یا برای شاد کردن و جلب رضایت دوست پسر، دوست دختر، یا همسرتان باید اینکار را انجام دهید. با وجود چنین انگیزه هایی در شما، وقتی غذایی به شما تعارف می کنند، دیگر زیاده روی نمی کنید، یا باوجود سیر بودن، دوباره و دوباره غذا نمی خورید. قصد، خودداری و اراده قوی میتواند به شما در این زمینه کمک کند.
با این تکنیک ها، حتی اگر از خوردن کامل این غذاها هم پرهیز نکنید، مطمئناً میزان کمتری غذا برای خود خواهید کشید، زودتر دست از غذا خوردن برمی دارید و با حرص و ولع کمتری غذا می خورید.
اولین بار ممکن است کمی برایتان سخت باشد و عذاب بکشید، چون کاری است که عادت به انجام آن ندارید. مهم نیست که در ابتدای ایجاد این عادت در خود چقدر سختی بکشید، اما مطمئن باشید عذاب آورتر از چاقی و بیماری نیست. هیچ چیز بدتر از این نیست که وقتی برای خرید لباس بیرون می روید، دست خالی برگردید چون هیچ لباسی به اندامتان مناسب نیست و سایز شما لباس گیر نمی آید.
با ایجاد این تغییرات مثبت، نتایج مثبتی نیز مشاهده خواهید کرد. از گفتن هر صحبت منفی درمورد خودتان شدیداً اجتناب کنید، اینکار فقط اعتماد به نفستان را پایین آورده و در برداشتن این قدم مهم سستتان میکند.
برای گرفتن نتایج بیشتر و بهتر، می توانید در آنِ واحد چند تغییر در زندگیتان ایجاد کنید. شاید اگر یک روش به تنهایی کافی نباشد، ترکیب چند روش بتواند کمکتان کند. مهم این است که هدف داشته باشید و قدم اول را بردارید. همه چیز به خودی خود پیش می رود.
گاهی اوقات ممکن است بااینکه چند روش را پیش میگیرید، اما آن لحظه اجتناب از خوردن باز هم برایتان آزار دهنده باشد. اما این به آن معنا نیست که باید دست از تلاش بردارید. این فقط یعنی نتایج به دست آمده به آن اندازه نبوده است که تغییر کلی در زندگیتان ایجاد کند و شما باز باید تلاش کنید. با تلاش بیشتر، و حتی شکست خوردن، عادت نادرست قدیمی کم کم در شما از بین می رود و رفته رفته به موفقیت نزدیک تر می شوید.
برای از بین بردن عادات و رفتارهای سابق باید بتوانید روش ها و متدهای مختلف را امتحان کنید. مطمئناً تلاش زیادی لازم است تا به آنچه می خواهید برسید. برای هرکس روش متفاوتی ممکن است جوابگو باشد، چون هر فرد نسبت به محرک های مختلف، به طرز متفاوتی واکنش می دهد. ترکیبی از چند روش معمولاً نتیجه بیشتری را در بر خواهد داشت. باید خلاق باشید.
عادات غذاییتان را بررسی کنید. از کوچکترین آنها هم گذشت نکنید. نگویید قهوه اشکالی ندارد یا سبزیجات چاق نمی کند. آیا خودتان غذا را آماده می کنید؟ یا کس دیگری برای شما سرو می کند؟ آیا هرچه برایتان سرو می شود را تمام و کمال میل می کنید؟
یکی از بیماران من عادت داشت که پشت سر وعده های غذایی هم باز خوراکی های مختل بخورد. او چندین ماه با این عادت نادرست خود مقابله کرد. هفته ی پیش که با او صحبت می کردم، او گفت الان چند وقت است که بعد از شام حتی یک تکه بیسکویت هم نخورده است. این خانم بااینکه ۵۹ ساله است، اما با اراده قوی خود توانشته است دربرابر این مشکل مقاومت کند.
یادتان باشد اگر موادغذایی کمتری بخرید، غذای کمتری درست کرده وسرو کنید، کمتر هم خواهید خورد. این روشی بسیار عالی است.
اگر غذایی ظاهر، بو یا مزه خوبی ندارد، نخورید، مجبور نیستید! ما ایرانی ها عادت داریم هر چه که در بشقابمان می کشیم را تا انتها بخوریم، اما این کار به هیچ وجه ضرورت ندارد. ممکن است بگویید که غذا حیف و میل می شود. اما آیا فکر میکنید اگر آن غذا را داخل بدنی بریزید که هیچ نیازی به آن ندارد، حیف و میل نمی شود؟؟ پس بهتر است که بیرون بریزید تا آسیب های کمتری هم ببینید.
اگر برایتان پیش آمد که نتوانستید جلوی خودتان را بگیرید و از برنامه تان تخلف کردید، ناامید نشوید و آن را یک شکست تصور نکنید. می توانید دوباره به برنامه تان برگردید. با خودتان فکر کنید که برای جلوگیری از بروز دوباره چنین رفتاری چه باید بکنید. هرچه زودتر به برنامه تان برگردید، انگیزه و هدفتان کمتر از بین می رود.

و در نهایت سه اصل مهم را در تضمین سلامتی به یاد داشته باشید :
*تا زمانی که گرسنه نشده اید بر سر سفره ننشینید .
*قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید .
* شب، هنگام خوابیدن اجابت مزاج کنید .

 

استرس و مواد غذایی

 

استرس چیست؟
استرس فشاری است که در اثر تغییرات ایجاد شده در محیط به بدن تحمیل می شود. بعضی از استرس ها مفید هستند، اما وقتی از کنترل خارج می شوند، بدن به صورت های مختلفی از آثار سوء آن ها رنج می برد.
استرس تحمیل شده، انرژی بدنی و ذهنی را تحت تأثیر قرار می دهد. به دنبال استرس، کاهش انرژی ذهنی و بدنی، خستگی، بی خوابی، تحریک پذیری و احساس افسردگی، افزایش ضربان قلب، بالارفتن فشار خون، افت قندخون، آسیب پذیری سیستم ایمنی و تغییر در وضعیت اشتها ایجاد می شود. مجموع موارد ذکر شده تأثیرات نامطلوبی بر فعالیت فرد سالم گذاشته و باعث تضعیف بدن می شوند.
در شرایط استرس، تولید سلول های ایمنی نوع لنفوسیت T افزایش می یابد ومقدار زیادی سم در بدن انسان جمع می شود. تولید هورمون آدرنالین به دنبال استرس و شرایط ناموزون با بدن، افزایش می یابد. تولید بیشتر آدرنالین به بدن کمک می کند تا انرژی بیشتری برای مقابله با شرایط جدید داشته باشد. از طرفی تولید آدرنالین، ذخایر موادقندی را تخلیه می کند. افزایش ترشح هورن های بدن، پاسخ طبیعی بدن ما به استرس است. غذا بر روی فعالیت مغزی تأثیر می گذارد. به عبارتی موادغذایی بر روی فعالیت ترکیبات شیمیایی به نام نوروترانسمیتر( انتقال دهنده های عصبی ) اثر می گذارند. این ترکیبات برای هوشیاری بدنی لازم هستند.
شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا غذا در کنترل استرس مؤثر است یا نه؟
مصرف موادغذایی در زمان استرس بر پایه شواهد علمی است. اکثر مردم به این موضوع واقف هستند که در زمان استرس بیشتر غذا می خورند و انتخاب آنها بیشتر از گروه مواد قندی و نشاسته ای است.
اسیدهای آمینه برای ورود به مغز از طریق جریان خون مغزی، با اسیدآمینه تریپتوفان رقابت می کنند و اجازه ورود به تریپتوفان را نمی دهند. مصرف مواد حاوی کربوهیدرات تولید هورمون انسولین را تحریک می کنند. ترشح هورمون انسولین از ورود اسیدهای آمینه به مغز جلوگیری کرده و فقط به اسیدآمینه تریپتوفان اجازه می دهد تا وارد سلول مغزی شود. تریپتوفان باعث ترشح هورمون سروتونین می شود و سروتونین از مهمترین ناقلین مغزی است و کاهش آن سبب بی خوابی، بی علاقگی، فقدان انرژی، عدم تمرکز حواس و افسردگی می شود.
توجه به این موضوع مهم است که غذاهایی که ترشح سروتونین را افزایش می دهند، دارای چربی های پنهان هستند، بنابراین همانطور که سطح سروتونین( هورمون آرام بخش ) افزایش می یابد، چربی هم وارد گردش خون می شود. علاوه بر این بدن در پاسخ به استرس، هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می کند. افزایش ترشح هورمون کورتیزول، ترشح اسید معده را زیاد کرده و به مخاط معده آسیب می رساند.هورمون کورتیزول فعالیت هورمون انسولین را مختل می کند، و چربی ها را که به طور ناآگاهانه در زمان استرس وارد بدن می شوند، به راحتی ذخیره می کند.
در سنین بالای ۴۰ سال کاهش متابولیسم( سوخت و ساز) بدن، فرد را برای استرس آماده تر می کند. در این شرایط هورمون هایی ترشح می شوند که اشتها را زیاد کرده و چربی را ذخیره می کنند.
چه موادغذایی باعث ایجاد استرس می شوند؟
کافئین ماده ای محرک است که در قهوه، چای، کولاها، شکلات و تعدادی از داروها وجود دارد. مصرف زیاد موادغذایی حاوی کافئین همانند استرس عمل می کند و گاهی اوقات علائم آن را بدتر می کند.
یک ماده محرک، ترشح اسید معده و هورمون های تیروئیدی را بیشتر می کند. این مسئله ضمن ایجاد اضطراب، فعالیت کلیه ها را بیشتر می کند. با افزایش فعالیت کلیه ها، دفع ادراری افزایش می یابد.
کافئین، همچنین جذب آهن دریافتی از طریق مواد گوشتی مانند( گوشت مرغ و قرمز) را مهار می کند و سبب ایجاد کم خونی ناشی از فقر آهن می شود.
اغلب مردم کافئین را به عنوان عاملی محرک برای افزایش انرژی مصرف می کنند. این یک احساس کاذب از انرژی است و در واقع غدد فوق کلیوی را خسته می کند؛ چون هورمون های آدرنالین که هورمون های استرس نامیده می شوند، از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند.
کافئین می تواند سردرد ایجاد کند، بنابراین مصرف آن را کاهش دهید و در صورت تمایل به مصرف قهوه، قهوه بدون کافئین را مصرف کنید.
از عوامل محرک دیگر فسفر است که به نوشیدنی های گازدار اضافه می کنند. مصرف نوشابه های گازدار، تعادل کلسیم و فسفر بدن را به هم می زند. عدم تعادل بین کلسیم و فسفر، باعث کاهش کلسیم خون و افزایش برداشت کلسیم از استخوان ها و افزایش خطر پوکی استخوان به خصوص در خانم ها می شود. فسفر همچنین بر روی اسید کلریدریک معده که برای هضم غذا لازم است، تأثیر منفی می گذارد و علاوه بر آن برای افرادی که مشکل دفع دارند، مضر است. آب های معدنی و آب چشمه فسفر ندارند.
افزودنی ها و نگه دارنده هایی مانند نیتریت و نیترات که به موادغذایی مانند سوسیس، کالباس و ماهی دودی برای محافظت از تخریب اضافه می کنند، با مواد شیمیایی، ترکیب شده و موادی به نام نیتروزامین ها را تولید می کنند.
مونوسدیم گلوتامات از افزودنی هایی است که مردم خاور دور برای حفظ رنگ سبزی های کنسروی و گوشت های پخته اضافه می کنند. این ترکیب شیمیایی باعث سردرد، واکنش های پوستی و سوزش در ناحیه پشت گردن می شود.
بهترین راه حل برای کاهش اثرات مواد افزودنی، کاهش مصرف غذاهای حاوی مواد افزودنی است.
مصرف بیش از حد موادقندی ساده مانند شکر نیز به عنوان عاملی برای ایجاد استرس و تحریک پذیری شناخته شده اند. مصرف بیش از حد موادغذایی حاوی قندهای ساده مانند دونات، کیک وشکلات در طول روز باعث خستگی و تحریک پذیری فرد می شوند که با افزودن مقداری مواد حاوی پروتئین، اثر این مواد را می توانید مهار کنید.

چگونه از طریق مصرف موادغذایی با استرس مبارزه کنیم؟
۱- روز خود را با مصرف یک لیوان آب پرتقال تازه یا آب میوه های طبیعی حاوی ویتامین C شروع کنید و در بقیه روز آب زیاد بنوشید، برای این که وقتی بدن تحت استرس است بدن شما ویتامینC بیشتری احتیاج دارد. یک لیوان آب میوه تازه، نیاز اضافی شما را تأمین می کند.
نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب، بدن شما را از بی آبی حفظ می کند و مانع تحمل استرس اضافی برای بدن شماست.
۲- برای صبحانه؛ یک عدد موز، مقداری موادغذایی حاوی فیبر زیاد و ماست کم چرب استفاده کنید، چرا که موز منبع غنی ویتامین B6 است که برای سوخت و ساز لازم است، به خصوص زمانی که سوخت و ساز بدن مانند مواقع استرس سریع است . توجه کنید که مصرف مکمل های اضافی ویتامین B لازم نیست، چون ممکن است استرس اضافی به بدن تحمیل کنید.
دستگاه گوارش شما، استرس وارد شده را احساس می کند، بنابراین دریافت موادغنی از فیبر در طول روز کمک می کند تا طوفان ایجاد شده در این دستگاه فروکش کند.
مصرف ماست کم چرب ۲ خاصیت مهم برای بدن دارد:
الف) حاوی پروتئین است که بدن در شرایط استرس به آن احتیاج دارد. ب) وجود چربی کم موجود در آن به عنوان حامی خوبی برای سیستم ایمنی بدن می باشد.
۳- فقط یک فنجان قهوه در طول روز مصرف کنید و از مصرف موادغذایی حاوی کافئین در بقیه روز خودداری کنید ، زیرا:
کافئین کلیه دستگاه های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فعالیت بدن را افزایش و سرعت جذب املاح را کاهش می دهد. کافئین اضطراب شما را زیاد می کند و این آخرین چیزی است که شما به آن احتیاج دارید.
۴- از مصرف شیرینی به عنوان میان وعده پرهیز کنید. به جای آن از غلات کامل، نان کم چرب تهیه شده با شیر و انواع کیک های ساده خانگی استفاده کنید.
ترشح هورمون هایی که در زمان استرس زیاد است، سبب ترشح ترکیبی به نام NPY از مغز می شود. NPY تمایل به مصرف شیرینی و مواد قندی را زیاد می کند.
اگر شما به تمایل خود در مصرف شیرینی پاسخ مثبت دهید، در بقیه روز درگیر این تمایل خواهید بود. در نتیجه مواد غذایی ای را مصرف خواهید کرد که خاصیت تغذیه ای ندارند.
بسیار بهتر است برای مقابله با تمایل به مصرف شکر، از نان های تهیه شده با آرد کامل و شکر کم، استفاده کنید.غلات کامل، سلول های مغزی را برای ترشح سروتونین تحریک می کنند. هورمون سروتونین آرام بخش است.
۵- نمایه گلیسمیک ( توانایی بالا بردن قند خون به وسیله یک ماده غذایی خاص) یا (GI) مواد غذایی را بشناسید. این شاخص به ما نشان می دهد مواد قندی( کربوهیدرات ها) با چه سرعتی تبدیل به قند می شوند و سطح قند خون را بالا می برند. هر اندازه این شاخص پایین تر باشد، مواد حاوی کربوهیدرات دیرتر تبدیل به قند می شوند. بنابراین سطح قند خون را بیشتر می توانیم کنترل کنیم و بیشتر احساس آرامش می کنیم. هم چنین از احتمال ورود و ذخیره چربی های ناخواسته جلوگیری می کنیم. انوع شیرینی، نان سفید و سیب زمینی، نمایه گلیسمیک بالا دارند و موادغذایی ای مانند ماکارونی، برنج، لوبیا نمایه گلیسمیک پایین تری دارند.

عادات سالم برای جلوگیری از استرس
۱- از افت قند خون جلوگیری کنید و وعده های منظم، کوچک و سالم بخورید.
۲- از میان وعده های کم انرژی مانند هویج، کرفس، ذرت بو داده ی بدون روغن، و کیک های برنجی با شکر کم استفاده کنید.
۳- از انوع میوه های تازه و آب میوه ها به عنوان طعم دهنده های شیرین استفاده کنید.
۴- جوشانده های گیاهی برای تسکین اعصاب مناسب هستند؛ می توانید آنها را با یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید.
۵- مصرف غذهای حاوی تریپتوفان مانند مغزهای گیاهی(پسته، بادام، فندق و…) ، موز و غلات کامل، دستگاه عصبی را تسکین می دهند.
۶- مصرف مقدار کمی پروتئین در طول روز مانند پنیر، تخم مرغ، مرغ و گوشت در شرایط استرس خستگی شما را رفع می کند. اگر جزء افرادی هستید که خیلی زیاد دچار استرس می شوید ، همیشه مقداری از مواد حاوی پروتئین آماده را همراه داشته باشید
۷- غلات کامل و موادغذایی حاوی فیبر، چرخه ایجاد گرسنگی را به تعویق می اندازند. انواع میوه، سبزی، ماست کم چرب و پنیر نیز همین کار را انجام می دهند.
۸- از انواع غذاهای بدون چربی یا کم چربی استفاده کنید.
۹- وعده های غذایی را حذف نکنید.
۱۰- برای مقابله با استرس راه دیگری به غیر از غذا خوردن پیدا کنید.
۱۱- برای رفع خستگی پس از کار روزانه ورزش کنید. ورزش هایی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما هستند و به شما آرامش می بخشند. ورزش کمک می کند تا کالری اضافه سوخته شود، سلامت قلب و ریه ها افزایش یابد و ذهن شما از چیزهایی که باعث ایجاد استرس هستند، دور نگه داشته شود.
۱۲- روزانه به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه و ۳ بار در هفته به صورت منظم ورزش کنید.
۱۳- در شرایط استرس از داروهای آرام بخش استفاده نکنید.
۱۴- یاد بگیرید که اهداف خود را زمان بندی کنید.
۱۵- اهداف واقعی انتخاب کنید نه غیر واقعی.
۱۶- مهارت های مدیریت زمان را یاد بگیرید.
۱۷- زمانی را برای تهیه فهرست غذاهایی که نیاز دارید، اختصاص دهید و از انتخاب موادغذایی با ارزش تغذیه ای کم پرهیز کنید.

فنگ شویی روحی و روانی :
حاکمیت زندگی ماشین و قرار گرفتن در عصر تکنولوژی همواره آرامش را گوهری کمیاب نموده است . سختی های موجود در زندگی امروزی و دغدغه های همراه آن انسان را در حصار افکار و نگرانی ها ،ترس ها و استرس ها قرار داده است .
در این میان اهمیت به مسائل روحی و روانی دو صد چندان می شود .
روح و روان یک انسان گسترده ترین و مهمترین ابعاد وجودی یک انسان هستند و مسائل مربوط به آن ها نیز بسیار پیچیده است .
ولی در ذیل سعی می نماییم به طور کلی مواردی که انسان با توجه و عمل آن ها می تواند تا حد زیادی به آرامش فکری و روحی دست پیدا کند ذکر نماییم :
۱) حتما برای امور روزمره خود برنامه ریزی قبلی داشته باشید .
۲) در وسائل شخصی خود از رنگ های محرک زیاد استفاده نکنید .
۳) تمرینات تنفسی که باعث تعادل نیمکره های مغزی می شوند را به طور مستمر انجام دهید .
۴) متوجه خواب و استراحت خود باشید . خواب کافی در سلامت روح و روان بسیار موثر است.
۵) در همه امور به خدا توکل کنید .همواره او را به یاد داشته باشید و با نام او کارها را آغاز کنید. یاد خدا آرام بخش قلبهاست *
۶) بدبینی را از خود دور کنید و خوشبینی و مثبت نگری را جایگزین کنید .
۷) روابط اجتماعی خود را بهبود بخشیده ،قوی تر و سالم تر نماییم و از انزوا و گوشه نشینی دوری کنید .
۸) همواره با خدا راز و نیاز کنید و حرف های دلتان را به او در میان بگذارید .
۹) ورزش در روند دستیابی به آرامش روحی و روانی بسیار موثر است .
۱۰)از روش هایی مانند مراقبه و یوگا برای کسب آرامش و تعادل روحی روانی استفاده کنید .
۱۱)تکنیک های مراقبه ، ریلکسیشن و خود آسایی عمیق در دستیابی به آرامش بسیار موثرند .
۱۲)وابستگی های خود را به حداقل یا قطع نمایید . نسبت به دنیا و مسائل آن وابستگی نداشته باشید .
۱۳)همواره عاشق خود باشید . اولین کسی که باید به او عشق بورزید خودتان هستید .
۱۴)وقتتان را بیهوده تلف نکنید و از اهمال کاری و مسامحه کاری دوری کنید و سعی کنید هر روزتان از روز قبل پر بارتر باشد .
۱۵)در مورد مسائل مختلف احساس گناه نکنید .
۱۶)هر مشکل و سختی در زندگی حامل پیامی است . سعی کنید پیام های مشکلات را دریافت نمایید تا مقدمه پیروزی های شما باشد .
۱۷)از غرور ، حسادت،کینه و دروغ دوری کنید .
۱۸)هیچگاه در گذشته زندگی نکنید و نگرانی بیهوده در مورد آینده نداشته باشید . به وظیفه خود عمل کنید . همت داشته باشید و به جلو پیش روید و همیشه انگیزه رشد را در خود پرورش داده و حفظ نمایید .
۱۹)حتی اگر دلیلی برای خنده ندارید لحظاتی را بخندید ، خنده باعث تقویت و تنظیم ارگانیسم بدن و آرامش روحی روانی می شود .
۲۰)از اصول و تکنیک های فنگ شویی محیطی استفاده کنید، آنها را بکار گیرید و محیط و وسائل موجود در آن را با خود هماهنگ کنید تا آرامش پیدا کنید .
۲۱)از مطالعه غافل نشوید ، حداقل روزی نیم ساعت مطالعه داشته باشید .
۲۲)با خود و دیگران صادق باشید و همواره صداقت پیشه باشید .
۲۳)در مسیر کمال انسانی حرکت کنید و سعی کنید در زندگی آگاهی های روحی خود را افزایش داده . همواره در طلب کسب علم و آگاهی در مورد مساول مربوط به انسان و خالق او باشید .
۲۴)هدیه بدهید و هدیه بگیرید تا محبت و مهر در میان شما و نزدیکانتان بیشتر شود .
۲۵)در دنیا زندگی نکنید ، بر دنیا زندگی کنید ، ازدنیا و مخلوقات و موجودات آن در جهت کمال خود استفاده کنید .
۲۶)افراط و تفریط نکنید و در همه موارد حد تعادل را رعایت کنید .
۲۷)هنگام بی میلی و کسالت از هیچ غذایی استفاده نکنید.
۲۸)اخلاق و رفتار نیکو و پسندیده داشته باشید .
۲۹)روحیه گذشت را در خود پرورش داده و صبور باشید .
۳۰)کارهای نیک خود را فراموش کنید و منتظر پاداش آن نباشید .
۳۱)بدی هایی که دیگران در حق شما کرده اند را از یاد ببرید و برایشان طلب آمرزش و هدایت از درگاه خدا کنید.

در نهایت پس از آموختن اصول و روش های کاربرد فنگ شویی محیطی و هماهنگی خود با محیط و اشیاء موجود در آن و بررسی تاثیرات آن ها خود را در هماهنگ ساختن کامل با محیط قرار داده و از اثرات شگرف و شگفت آن بهره مند خواهید شد و کیفیت زندگی خود را بهبود خواهید بخشید .

زندگی سراسر آرامش و سُرور را برایتان آرزومندم …..

سفیر
منابع :
– تحقیقات و پژوهش های شخصی
– سلامتی یک انتخاب است – دکتر شهلا شادزی
– دریافت آخرین دستاوردهای تغذیه از طرف اعضای رسمی انجمن تغذیه امریکا

 

درباره نویسنده

شرکت ما ارائه دهنده راهکار های نوین درمانی واموزش طب سنتی ، مکمل وتولید کننده دستگاه های پزشکی اماده ارائه خدمات به شما مردم عزیز می باشد. (مرکز تحقیقات طب مکمل)

مطالب مرتبط