مرجع تحقیقات طب سنتی و مکمل ( گوگل طب )
عناوین

مراقبت از پا برای بیماران دیابتی

 

·  بررسی روزانه‌ پاها: بیمار باید هر روز پاهای خود را به دقت از نظر وجود ضایعات مختلف بررسی کند. بهتر است برای دیدن کف پا از آینه استفاده شود.

·   شستشوی روزانه پاها: بیمار باید هر روز پاهای خود  و به ویژه  لابه‌لای انگشتان را بشوید و کاملاً خشک کند. در صورت خشک بودن بیش از حد پوست پا استفاده از کمی کرم مناسب مفید است. پیش از شستشوی پاها  یا استحمام ، از بالا نبودن بیش از حد دمای آب باید مطمئن شد.

·  کوتاه کردن ناخن‌ها: ضمن مراقبت از پوست اطراف ناخن باید بیمار ناخنها را کوتاه نگه دارد و گاه بهتر است این کار را فرد آموزش دیده انجام دهد.

·  پوشش پاها: پوشیدن جورابهای نخی مناسب، عوض کردن روزانه جورابها، عدم استفاده از جورابهای تعمیر شده و گرم نگه داشتن پاها در فصول سرد سال با جوراب پشمی مناسب به این بیماران توصیه می‌گردد. استفاده از کفش مناسب از نظر جنس و اندازه و عدم وجود جسم خارجی در آن یکی از اصول مهم در پیشگیری از زخم شدن پا در افراد دیابتی است. چنانچه به علت وجود زخم پزشک صلاح بداند که بیمار از کفشها و صندل های طبی استفاده نماید، استفاده از آنها ضرورت خواهد یافت.

·   کنترل قند خون: مسلماً تنظیم قند خون و رژیم غذایی مناسب در جلوگیری از پیشرفت ضایعات  یا بروز آنها در پای افراد دیابتی نظیر سایر ارگانهای بدن مؤثر خواهد بود و ترک سیگار نیز ضروری است.

·   کاهش فشار وارد بر پا: با استفاده از ابزارهای مناسب طبی و آموزشهای لازم باید تا حد امکان از وارد شدن فشار بیش از حد به پا جلوگیری نمود. کاهش وزن نیز مسلماً در این امر مؤثر خواهد بود.

·  جراحیهای پیشگیرانه: از آنجا که بدشکلی‌های ساختاری پا می‌توانند زمینه‌ساز زخمی شدن آن شوند،‌در مواردی بهتر است با انجام عمل جراحی پیشگیرانه به صورت انتخابی اقدام به اصلاح این بد‌شکلی‌ها نمود. همچنین برداشتن کال ها و درمان پینه‌ها نیز می‌تـواند اقدام پیشگیرانه‌ای تلقی شود.

·   مراجعات پزشکی: علاوه ‌بر آنکه برحسب صلاحدید پزشک، بیمار باید بموقع جهت انجام معاینات روتین مراجعه نماید،‌با دیدن هرگونه ضایعه در پا، بیمار باید فوراً به پزشک معالج خود مراجعه کند و از هرگونه دستکاری روی آن جداً خودداری نماید.

عفونت 746x1030 - مراقبت از پا برای بیماران دیابتی

علل ایجاد زخم پای دیابتی

 

عوامل متعددی در ایجاد زخم پا در افراد دیابتی دخالت دارند که پا را در معرض خطر زخم شدن قرار می‌دهند و یا گسستگی در پوست پا ایجاد می‌کنند و یا التیام زخم ایجاد شده را با اختلال مواجه می‌نمایند .

نوروپاتی محیطی باعث وارد آمدن فشار بیش از حد بر نقاطی از پا می‌شود و در این میان ایسکمی پا به خطر اختلال عروق محیطی زمینه مستعد شدن پوست به زخم را فراهم می‌کند. همچنین در افراد دیابتی بعضی عوامل دیگر نظیر بینایی ضعیف، محدودیت حرکات مفصلی و نتایج درگیری‌های قلبی- عروقی و مغزی نیز زمینه ایجاد زخم را فراهم می‌نمایند. در این میان، وارد آمدن تروماهای اتفاقی به پا بخصوص بر ثر پوشش نامناسب و کفش‌های نامناسب بعنوان مهمترین عامل ایجاد زخم پا در افراد دیابتی شناخته شده است.در جدول ۱-  عوامل خطرساز ایجاد زخم پا در افراد دیابتی لیست شده است .

 

جدول ۱- عوامل خطرزای ایجاد زخم پا در افراد دیابتی

 1.  نوروپاتی حسی محیطی و سایر نوروپاتی‌ها (حرکتی و اتونوم)
 2.       بدشکلی (deformity) ساختاری پا
 3.       تروما و کفش نامناسب
 4.       وجود کال (callus) و پینه در پا
 5.       سابقه زخم پا یا قطع قسمتی از پا
 6.       محدودیت حرکات مفصلی
 7.       قند خون بالای کنترل نشده
 8.       ابتلای طولانی مدت به دیابت
 9.       کوری یا نقص بینایی
 10.       بیماری مزمن کلیه و نفروپاتی
 11.       سن بالا
 12.       تغذیه نامناسب
 13.       سیگار کشیدن
 14.       رتینوپاتی
 15.       مشکلات اقتصادی و فقدان سیستم حمایتی مناسب

درباره نویسنده

شرکت ما ارائه دهنده راهکار های نوین درمانی واموزش طب سنتی ، مکمل وتولید کننده دستگاه های پزشکی اماده ارائه خدمات به شما مردم عزیز می باشد. (مرکز تحقیقات طب مکمل)

مطالب مرتبط