مرجع تحقیقات طب سنتی و مکمل ( گوگل طب )
عناوین

ژل رویال چیست؟ خواص درمانی غذای ملکه

 

ژل رویال وخواص درمانی

 

عسل مهمترین محصول زنبور عسل است که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود.اما فعالیت زنبورهای کارگر منحصر به تولید عسل نبوده و محصولاتی همچون ژل رویال و موم را نیز تولید می کنند.به ژل رویال شاه انگبین، شیر زنبور عسل، شهد شاهانه و غذای ملکه هم می گویند.

ژل رویال یکی از پیچیده ترین مواد مغذی موجود در این سیاره با توانایی رفع بسیاری از کمبودهای تغذیه ای می باشد. ژل رویال یک ماده خامه مانند تولید شده توسط زنبور کارگر به منظور رشد و تغذیه ملکه زنبور عسل است. در این رژیم غذایی از ژل رویال، ملکه زنبور عسل از لحاظ جثه ۴۰ درصد بزرگتر از زنبورهای کارگر و از لحاظ طول عمر ۴۰ برابر زنبوران کارگر عمر می کند. تنها ملکه زنبور عسل تا آخر عمر از این رژیم غذایی استفاده می کند. ساختار و ترکیب ژل رویال منحصر به فرد است که هیچ انسان یا آزمایشگاهی قادر به تولید آن نیست. تنها آزمایشگاهی که قادر به تولید چنین ماده فوق العاده ای می باشد کندوی زنبور عسل است.

 

این ماده بسیار مغذی و نیرو بخش است. در واقع به عنوان غنی ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب باستان استفاده می شده و اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان استفاده طبی از آن بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی معتبر رایج است. ژل رویال از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان ترشح می شود و با بزاق دهان آنها مخلوط می گردد. ژل رویال ، خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند و زننده است. این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها (نوزادان زنبور عسل) قرار میگیرد ولی زنبور ملکه به طور دائم از این ماده تغذیه می شود. بدون ژل رویال هیچ لاروی قادر به رشد نیست و این ماده، ملکه را قادر می سازد که در روزهای تخم ریزی در شبانه روز بیش از ۲۵۰۰ تخم بگذارد که وزن این مقدار بیش از وزن خود ملکه است.

همچنین ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود ۵ تا ۶ سال عمر می کند در حالی که زنبور های کارگر در فصول فعالیت خود (بهار و تابستان) حدودا در کمتر از ۴۲ روز از فعالیت خود می میرند. ژل رویال نوعی ماده غذایی بی نظیر است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود . معمولاً همه نوزادان زنبور در سه روز اول زندگی از ژل رویال تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از ژل رویال تغذیه می‌کند وبه نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای کارگر و ملکه می‌گردد به طوری که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است واز لحاظ حجم بدن نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد. ژل رویال توسط زنبورهای پرستار تولید می‌شود واین زنبورها از روز ششم زندگی اقدام به ترشح ژل رویال می‌کنند که در حقیقت مایعی لیمویی رنگ است که در تغذیه لاروها و به ویژه ملکه به کار می‌رود. اما این ترشحات در روز دوازدهم قطع می‌گردد و زنبورهای پرستار این وظیفه را به نسل دیگری از لاروها که سن آن‌ها کمتر است می سپارند.

 ژل رویال زود فاسد می‌شود و باید بعد برداشت آن را فورا به یخچال انتقال داد و یا فورا باید مصرف شود. ژل رویال به صورت خام یا قرص و یا خشک شده در آمریکا و اروپا موجود می‌باشد. ژل رویال سرشار از ویتامین‌های گروه B1,B2,B5,B6,B8,B9 .B12,(H),A,C,E می باشد.

 

ژل رویال یک ماده غذائی بسیار ارزشمند و داروئی است که در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و امراض موثر می‌باشد از جمله در کاهش چربی خون، تنظیم هورمون‌ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتهاآور، رفع سختی رگ‌ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و در جلوگیری از پیری زودرس بسیار موثر است. به خاطروجود آنزیم‌ها و هورمون‌های موجود در ژل رویال بهتر است از تماس با نور و اکسیژن هوا جلوگیری نمود تا تجزیه نشود و الزاماً در یخچال یا فریزر نگهداری شود. ژل رویال به علت دارا بودن ماده‌ای بنام استیل کولین که نقش اساسی در نقل و انتقال پیام‌های عصبی ایفا می‌کند برای پیشگیری و درمان مشکلات عصبی نظیر آلزایمر، رعشه، اضطراب کاربرد دارد و همچنین در فعالیت‌های فکری زیاد هم می‌توان از این ماده استفاده کرد. در ضمن به خاطر داشتن همین ماده (استیل کولین) از رسوب کلسترول در جداره رگ‌ها که باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها می‌شود و سکته را به‌دنبال دارد می‌کاهد. در ژل رویال مقدار فراوانی کلاژن موجود می‌باشد که در استحکام یاخته‌ها با یکدیگر نقش اساسی بازی می‌کند به ویژه یاخته‌های پوست پس جهت حفاظت و بهبود پوست بسیار موثر است. ژل رویال موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و سبب کاهش رشد و جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی می شود، که می تواند به عنوان یک ترکیب مکمل در درمان لوسمی، و همچنین جهت جبران عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی همراه با بحث تقویت سیستم ایمنی بدن مورد توجه قرار گیرد.

ژل رویال ممکن است در انسان‌ها باعث ایجاد واکنش آلرژیک و حساسیت شود. این واکنش می‌تواند اعم از کهیر، آسم باشد. وقوع واکنش آلرژیک در افرادی که ژل رویال مصرف می‌کنند نامشخص و تعداد آنها بسیار نادر است و بر اساس تحقیقات از هر ۱۰۰۰۰ نفر فقط یک نفر ممکن است حساسیت به ژل رویال نشان دهد است. البته خطر وقوع حسایست و واکنش آلرژیک در افرادی که حساسیت‌های مختلف دیگری دارند، بالاتر است..پس بطور خلاصه می توان گفت : ژل رویال از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبور کارگر ترشح می گردد. این ژل خمیری- با رنگ تقریبا سفید مایل به لیمویی و طعم آن ترش و گس می باشد. تخمهای زنبور فقط به مدت ۳ روز و زنبور ملکه بطور دائم از این ژل بوسیله زنبورهای کارگر تغذیه می گردد. این ماده ملکه را قادر می سازد که در زمان تخم ریزی در شبانه روز بیش از ۲۵۰۰ تخم بگذارد و همچنین بواسطه استفاده مکرر از این ماده شگفت انگیز ملکه می تواند بین ۵ تا ۷ سال عمر کند در حالیکه طول عمر زنبوران کارگر که غذای آنها فقط گرده و شهد ( عسل ) است فقط ۴۲ روز می باشد. به ژل رویال معجون سلامتی یا خاویار گیاهی نیز گفته می شود

 

 

 

درباره نویسنده

شرکت ما ارائه دهنده راهکار های نوین درمانی واموزش طب سنتی ، مکمل وتولید کننده دستگاه های پزشکی اماده ارائه خدمات به شما مردم عزیز می باشد. (مرکز تحقیقات طب مکمل)

مطالب مرتبط