مرجع تحقیقات طب سنتی و مکمل ( گوگل طب )
عناوین

کاربردهای درمانی ژل رویال و نحوه مصرف

ژل رویال توسط غدد هیپوفاریال زنبورهای پرستار تولید می شود. آنها ژل رویال را از گرده گل، بره موم و ترکیبات دیگر سنتز می کنند و تعدادی آنزیم نیز به آن اضافه می کنند. سپس این ماده را در سلولهای ملکه یا شاخون به منظور تغذیه ملکه زنبور عسل ذخیره می کنند.

 

 

کاربرد ویتامین های موجود در ترکیب ژل رویال

(vitamin B1) (ویتامین B1):      عملکرد قلب و ماهیچه های درگیر در سیستم عصبی و مغز را بهبود می بخشد.
(Riboflavin (vitamin B2)ریبوفلاوین:    بازیابی عضله قلب، پوست، ناخن و مو را نگه می دارد، و فاکتور رشد در بازسازی بافت است.
(Pyridoxine (vitamin B6)  پیریدوکسین : انـرژی و غذای لازم عضلات را فراهم می کند و خستگی را کاهش می دهد.
( Pantothenic acid (vitaminB5): اسیـد پانتوتنیک در شکل گیری هورمون ها و آنتی بادی ها نقش دارد. سیستم ایمنـی بدن را فعال نـگه می دارد و باعث افزایش مقاومت در برابر استرس می باشد.
(vitaminB8) :بیوتین پوست و مو را بهبـود می بخشد.
(Folic acid (vitaminB9)اسید فولیک : در شکل گیری و بلوغ سلول های قرمز خون ضروری است.
(vitamin E):  خاصیت آنتی‌اکسیدانی ویتامین E روند پیری پوست را کند کرده وخاصیت ضد التهابی دارد.
(vitamin E):  ویتامین E با مقاوم کردن قشر نازک هیدرولیپیدی پوست را مقاوم کرده و رطوبت آن را حفظ می‌کند.

 

 

فرآیند تولید و برداشت ژل رویال از ابتدای فروردین ماه همزمان با پرورش ملکه جهت تکثیر کلنی های زنبور عسل شروع شده و غالبا تا اواخر مرداد ماه ادامه می یابد.

مراحل برداشت ژل رویال

 

روش تولید و جمع آوری ژله رویال الف­ روش های طبیعی: در کندوها و جمعیت هایی که شرایط لازم را برای تکثیر و بچه دهی دارند حجره های ملکه یا شاخون های زیادی از ژله رویال به وجود می آیند و از این سلول ها در روز سوم بعر از تشکیل٬ زله نسبتا زیادی جمع آوری می شود و بعد از بسته شدن درب شاخون ها به تدریج ژله حالت نسبتا ژلاتینی پیدا می کند. در اواسط بهار در مناطق معتدله و اوایل اسفند ماه در مناطق قشلاقی و گرمسیری جمعیت ها و کلنی هائی که زنبوران کارگر جوان زیادی دارند٬ اگر به هر علتی ملکه و مادر خود را ازدست داده باشند بلافاصله اقدام به ایجاد شاخون های زیادی با ذخایر ژله رویال فراوان خواهند نمود. زیرا زنبوران کارگر جوان از روز دوم بعد از تولد تا روز ششم حداکثر میزان ژله رویال را از طریق غدد شیری و آرواره ای و در صورت مساعد بودن روند و جریان گرده وشهد از طبیعت٬ ترشح کرده و در اختیار لاروهای ملکه (و سایر لاروها به نسبت کمتر) زنبورعسل قرار می دهند و تولید کنندگان می توانند با قاشقک ها و سایر ابزار بعد از خراب نمودن شاخون ها ژله رویال حجره ها را جمع آوری کنند.

به هر حال کندوهای قوی در موقع و زمان بچه دهی و نیز به هنگام یتیم شدن منابع ژله رویال برای زنبورداران و تولید کنندگان مربوطه خواهند بود. ب­ روش های مصنوعی: در همه واحدهای پرورش ملکه می توان توام با تولید ملکه اقدام به تولید ژله رویال نمود. زیرا در واقع بخشی از پروسه و روند عملیاتی تولید ملکه و تولید ژله رویال مشابه می توانند باشند. بعد از سازماندهی کندوهای مادری٬ لاروهای یکروزه به کندوهای پرستار (کندوهای شروع کننده) انتقال داده می شوند. کندوهای شروع کننده در زمان پیوند لارو باید در وضیعت و موقعیتی شبیه حالت بچه دهی کندو درحالت طبیعی باشند تا پذیرش لاروهای پیوندی با راندمان خیلی بالائی همراه باشد. روز بعد از پیوندمی توان از پذیرش و یا عدم پذیرش لاروها با انجام بازدیدهای لازم مطلع شد. در صورت ذیرفته شدن لاروها ته و کف حجره های پیوندی به تدریج از ژله رویال پر می شوند و در روز سوم لاروی و پیوند مقدار ژله به حداکثر می رسد که با وسایل (چه با قاشق های چوبی یا فلزی و چه با دستگاه های مکنده و یا سرنگ) می توان ژله حجره ها را بعد از برداشت و خارج نمودن لاروها استحصال نمود. لازم به ذکر است که از ۹۰ تا ۱۲۰ حجره لارو می توان در کندوهای شروع کننده به نسبت قوی و ضعیف بودن کندو برای جمع آوری ژله استفاده نمود.

زیرا در این عملیات بیشتر مقدار ژله اندوخته شده مطرح است و نه کیفیت ملکه ها و لاروهای تولیدی واضح ایت که هر چ تعداد کندوهای پرستار شروع کننده و تعداد حجره های پیوندی بیشتر باشد مقدار تولید ژله رویال در جریان اجرای عملیات بیشتر خواهد بود٬ تا بعد از بسته بندی در ظروف مربوطه به بازارهای مصرف و یا محل های نگهداری حمل شوند. برای تهیه یک کیلوگرم ژله رویال به حدود ۲۵۰۰ سلول ملکه نیاز است. ژله های استخراج شده را پس از صاف کردن به وسیله پارچه های صافی بسیار ریز در ظروف شیشه ای در بسته ریخته و تا زمان مصرف در یخچال نگهداری می نمایند.

 

نحوه مصرف و شرایط نگهداری

 

ژل رویال یک فراورده خام دامی است که شرایط نگهداری و مصرف آن بسیار خاص می باشد لذا در نگهداری آن دقت فرمایید.

اقدامات احتیاطی خاصی به منظور حفظ و نگهداری ژل رویال برای یک دوره طولانی مدت لازم است.
ژل رویال به نور، گرما و هوا حساس است.  ژل رویال باید در ظروف چوبی، پلاستیکی یا شیشه ای نگهداری شود و هنگام مصرف از قاشقهای فلزی استفاده نشود.
به منظور محافظت در برابر نور، ژل رویال باید در ظروف تیره یا مات بسته بندی گردد و پس از هر بار مصرف بلافاصله به یخچال منتقل شود.
ژل رویال بسته بندی شده در این روش که امکان نفوذ هوا به آن وجود نداشته باشد و از ظرف غیر فلزی مات استفاده شده باشد را می توان در یخچال به مدت یک سال نگهداری نمود.

نحوه مصرف:

بهترین زمان مصرف ژل رویال صبح ناشتا می باشد به این صورت که به میزان یک گرم ژل رویال زیر زبان قرار داده شود تا جذب سریعتر و بهتر توسط عروق زیر زبان صورت گیرد.

در واقع ژل رویال یک ترکیب از پیش هضم شده است به همین دلیل منبعی غنی از آنزیمهاست که توسط زنبور عسل به درون آن ترشح شده است. بنابراین برای مصارف درمانی توصیه می شود به صورت زیر زبانی مورد استفاده قرار گیرد زیرا ژل رویال به دلیل اینکه قبلا توسط زنبور عسل هضم شده است بلافاصله پس از مصرف توسط سلولهای بدن مورد استفاده قرار می گیرد ولی استفاده زیر زبانی باعث می شود از طریق جریان خون در جایی از بدن که مورد نیاز است مورد استفاده قرار گیرد و بنابراین در درمان بیماریها موثر واقع گردد.

مشخصات محصول:

۱- تضمین کتبی کیفیت محصول در تمامی آزمایشگاههای ایران و جهان

۲- تاییدیه آزمایشگاه دامپزشکی

۳- کد و برچسب امنیتی کنترل کیفیت

شرایط حمل و نقل:

جهت حمل و نقل و یا ارسال ژل رویال می بایست به گونه ای که از تابش مستقیم نور آفتاب در امان بماند همراه با مقداری یخ خرد شده حمل نمود و برای مسافتهای دور بهتر است از یخ خشک استفاده شود. (لازم به ذکر است یخ خشک را میتوان از فروشگاههای کالای پزشکی تهیه نمود.)

توصیه مهم:

۱- لطفا پس از خرید ژل رویال را فورا به یخچال انتقال داده و نگهداری فرمایید.

۲- از مخلوط نمودن ژل با عسل به مدت بیش از یک روز جدا خودداری نموده و از خرید ژلهای مخلوط با عسل موجود در بازار اجتناب فرمایید.

۳- مصرف کنندگان محترم می توانند قبل از استفاده با مطالعه مقالات و کتب متنوعی که در این زمینه وجود دارد و با مشاوره با افراد مطلع از جمله کارشناسان محترم جهاد کشاورزی و یا زنبورداران محترم اطلاعات لازم را کسب نمایند و یا در صورت بیماری حتما با پزشک خود مشورت فرمایند و بنا بر نظر و صلاحدید ایشان مصرف نمایند.

 

درباره نویسنده

شرکت ما ارائه دهنده راهکار های نوین درمانی واموزش طب سنتی ، مکمل وتولید کننده دستگاه های پزشکی اماده ارائه خدمات به شما مردم عزیز می باشد. (مرکز تحقیقات طب مکمل)

مطالب مرتبط